Taśmy pakowe to jeden z podstawowych  materiałów opakowaniowych.  Wykorzystywane są do zabezpieczenia paczek, przesyłek paletowych czy szczelnego zaklejania kartonów. Bazą taśm  jest polipropylen, organiczny związek chemiczny o właściwościach termoplastycznych. Co ważne, jest nietoksyczny oraz nieszkodliwy dla ludzi.

Folia propylenowa jest nośnikiem dla różnego rodzaju klejów. Najbardziej powszechnymi i najczęściej stosowanymi są akryl oraz kauczuk. Każdy z użytych klejów ma nieco inne właściwości, które wpływają na finalne zastosowanie taśmy.


Rodzaje taśm pakowych:
- taśmy pakowe akrylowe: najpopularniejsze i najczęściej sprzedawane taśmy. Ich warstwą przyczepną jest klej akryl. To klej wodny, który dobrze sprawdza się na powierzchniach śliskich i gładkich (papier, folia itp.) oraz przy dodatnich temperaturach i niskiej wilgotności.

- taśmy pakowe hot-melt: zastosowany klej to kauczuk syntetyczny lub sztucznie modyfikowany. Wyróżniają się większą siłą klejenia niż taśmy akrylowe. Są też bardziej odporne na wilgoć, zaleca się stosowanie ich w temperaturach dodatnich.

- taśmy pakowe solvent: są droższe od w/w taśm ale mają najlepszy stosunek jakości do ceny. Warstwą szczepną jest klej naturalny kauczukowy. To najbardziej wytrzymałe taśmy, które swoje właściwości zawdzięczają  kauczukowi o świetnych parametrach adaptacyjnych. Doskonale sprawdzą się na powierchniach gładkich i porowatych. Po zaklejeniu, trudno je oderwać i dodatkowo mają dużą wytrzymałość na wilgoć. Polecamy je do zaklejania kartonów.

 

Jaką taśmę pakową wybrać?

To zależy od tego w jakim celu jej użyjemy.

Taśmy solvent dobrze sprawdzają się w trudniejszych warunkach (różne temperatury, wilgotność). Ze względu na dużą wytrzymałość, są najczęściej używane do zabezpieczania cięższych paczek i oklejania kartonów.

Taśmy akrylowe również nadadzą się do zabezpieczania przesyłek, ale tych nieco lżejszych.   Przydadzą się również w zwykłym użytku domowym i biurze. Dodatkowo taśmy kolorowe mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub być wykorzystywane do oznaczania elementów.