Taśmy pakowe to jeden z podstawowych artykułów do pakowania. Wykorzystywane są do zabezpieczenia paczek, przesyłek paletowych czy szczelnego zaklejania kartonów. Ich bazą jest polipropylen, czyli organiczny związek chemiczny o właściwościach termoplastycznych. Co ważne, jest nietoksyczny i bezpieczny dla ludzi.
Folia propylenowa jest nośnikiem dla różnego rodzaju klejów. Najbardziej powszechnymi i najczęściej stosowanymi są akryl oraz kauczuk. Każdy z użytych klejów ma nieco inne właściwości, które wpływają na finalne zastosowanie taśmy.

Rodzaje taśm pakowych:

- taśmy pakowe akrylowe: najpopularniejsze i najczęściej wybierane taśmy; ich warstwą przyczepną jest akryl, czyli klej wodny, który dobrze sprawdza się na powierzchniach śliskich i gładkich (papier, folia itp.); dobrze radzi sobie  podczas dodatnich temperatur i w warunkach niskiej wilgotności.
- taśmy pakowe hot-melt: zastosowany w nich klej to kauczuk syntetyczny lub sztucznie modyfikowany; wyróżniają się większą siłą klejenia niż taśmy akrylowe; są też bardziej odporne na wilgoć; taśmy hot-melt zaleca się stosować w temperaturach dodatnich.
- taśmy pakowe solvent: są droższe od w/w taśm, ale mają najlepszy stosunek jakości do ceny; ich warstwą przyczepną jest naturalny klej kauczukowy; to najbardziej wytrzymałe taśmy, które swoje właściwości zawdzięczają kauczukowi o świetnych parametrach adaptacyjnych; doskonale sprawdzają się zarówno na powierzchniach gładkich, jak i porowatych; są odporne na oderwanie i wilgoć; polecane do do zaklejania kartonów.
 
Jaką taśmę wybrać?

To, jaką taśmę pakowąwybrać, zależy od celu, w jakim zamierza się jej użyć. Taśmy solvent na przykład, dobrze sprawdzą się w trudnych warunkach (różne temperatury, wilgotność). Ze względu na dużą wytrzymałość wykorzystuje się je również do zabezpieczania cięższych paczek i oklejania kartonów. Z kolei taśmy akrylowe nadadzą się do zabezpieczania lżejszych przesyłek. Są również odpowiednie do użytku domowego. Kolejny rodzaj taśm - taśmy kolorowe mogą za to pełnić funkcję dekoracyjną lub być wykorzystywane do oznaczania przesyłek.