Pakowania produktów przemysłowych można dokonać na kilka różnych sposobów, w zależności od typu towaru, jego wielkości oraz podatności na uszkodzenia, a także rodzaju materiału, którym dysponujemy. Przede wszystkim należy kierować się bezpieczeństwem, tak aby transportowane artykuły zostały stabilnie umocowane i zabezpieczone.

Folia stretch

Najbardziej popularna metoda pakowania i zabezpieczania towaru na palecie, jak również mniejszych gabarytowo przedmiotów. Wygodna i prosta metoda pakowania powoduje, że jest wybierana przez większą ilość klientów. Produkowana jest w opcji mini oraz standard. Folia posiada jedną stronę klejącą, co powoduje idealne przyleganie do powierzchni, nie zostawiając przy tym śladów. Występuje w różnych kolorach (transparentny, czrny). Folia kolorowa sprawdza się w przypadku, kiedy chcemy zapakować towar bez uwidaczniania zawartości. Rozciągliwość folii pozwala na łatwe, szybkie i ekonomiczne zapakowanie.


Taśma klejąca

Taśma klejąca to bez wątpienia najbardziej przydatna rzecz podczas pakowania. Taśmy dzielimy ze względu na rozmiar, kolor oraz klej. Najpopularniejsze taśmy to akrylowe i kauczukowe, inaczej zwane solvent. Przydają się do zaklejania kartonów, owijania paczek oraz zabezpieczania wszystkiego, co chcemy, aby nie przemieszczało się podczas transportu. Taśmy do pakowania najczęściej występują w kolorach bezbarwnym i brązowym, aczkolwiek dostępne są również kolorowe taśmy: niebieskie, żółte, czerwone, zielone, białe i czarne. Taśma klejąca może również posiadać własny nadruk, dzięki czemu można umieścić na niej logo firmy, adres czy inne przydatne informacje.

Taśma poliestrowa

Najpowszechniejszym tworzywem, którego używa się do pakowania towarów, jest taśma poliestrowa. Służy ona przede wszystkim do zabezpieczania przedmiotów o większych gabarytach, a ułatwieniem w jej użyciu jest wysoka elastyczność. Pozwala to nie tylko na możliwość dopasowania jej powierzchni do artykułów o zróżnicowanych kształtach oraz rozmiarach, ale także wpływa na kolejną zaletę taśmy, czyli wytrzymałość.
Jest to materiał, który charakteryzuje się trwałością, która wpływa na to, że jest ona powszechnie używany w przemyśle. Taśma poliestrowa to materiał ekonomiczny, którego zużycie można ściśle dopasować do pakowanego przedmiotu, a najbardziej opłacalnym sposobem jest użycie do tego celu foliarki zamiast pakowania ręcznego, chyba że mamy do czynienia z bardzo delikatnymi przedmiotami.

Tektura falista

Inną z często stosowanych metod pakowania produktów jest tektura falista. Pozwala ona zapakować towar do kartonowego opakowania, co stanowi najlepszą ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Inną z zalet tej metody jest poręczność i praktyczność, gdyż karton jest zdecydowanie łatwiejszy w przenoszeniu od innych materiałów. Kartonowe opakowanie podczas przewożenia potrzebuje jednak często o wiele więcej miejsca niż w przypadku zastosowania taśmy poliestrowej.
 

Woreczki strunowe

W przypadku pakowania mniejszych rzeczy dobrym rozwiązaniem jest użycie woreczków strunowych. To elastyczny sposób, który może być zastosowany do przedmiotów przemysłowych, ale także żywności. Dzięki szczelnemu zamknięciu produkty spożywcze mogą zachować na dłużej swoje właściwości aromatyczne.

Dodatkowe zabezpieczenie

W przypadku przewożenia towarów, których dostarczanie w nienaruszonym stanie jest dla nas bardzo istotne, przedmioty powinny być umieszczone w folii bąbelkowej z zachowaniem odpowiedniej przerwy pomiędzy towarem a ścianką kartonu. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko uszkodzenia przedmiotu.